Böyle Buyurdu Zerdüşt(Friedrich W. Nietzsche)

Yazar  çคқıʟ-τคşı - Görüntüleme - Okunma  3325 - Yorum  10
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
%

Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:
Verdiği Beğeni:31
Aldığı Beğeni:127
Rep Puanı: 0

BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT(BİRİNCİ BÖLÜM)

"ZERDÜŞT’ÜN ÖN DEYİŞİ" Başlığından Notlar

*Ey ulu yıldız!Aydınlattıkların olmasaydı,ne olurdu senin mutluluğun?

*Kirli bir ırmaktır insan.Kirli bir ırmağı içine alması ve bozulmadan kalması için deniz olmalı kişi.

*İşte gülüyorlar,beni anlamıyorlar.Ben,bu kulaklara göre ağız değilim.

*İnsanın,kendine bir erek edinme zamanı gelmiştir.İnsanın en yüksek umudunun tohumunu ekme zamanı gelmiştir.Toprağı,bu iş için yeterince verimli daha.Ama bu toprak bir gün yoksullaşacak,güçten kesilecek,hiç ulu ağaç yetişmeyecek onda.Yazık!İnsanın,özlem okunu insandan öte salamayacağı,yayının vınlamayı unutacağı zaman geliyor!
 Size diyorum!Dans eden bir yıldız doğurabilmek için,kişinin içinde kargaşa olmalı daha.Size diyorum!Daha var sizde bu kargaşa.

*Bir sürü ki çobansız!Herkes aynı şeyi ister,herkes aynıdır.Başka türlü duyan,deliler evine gönüllü gider.

*Açları besleyen,kendi gönlünü canlandırır.Böyle der bilgelik.

[Resim: cakiltasi.png]

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:28 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:
Pazar Yerindeki Sinekler Üstüne

"PAZARYERİNDEKİ SİNEKLER ÜSTÜNE" Başlığından Notlar

*Yalnızlığına kaç,dostum!Seni büyük adamların gürültüsünden sersemleşmiş,küçüklerin iğneleriyle delik deşik olmuş görüyorum.Sert ve sağlam bir havanın estiği yere kaç! Senin yazgın,sinek kovmak değildir.

*Yeni değer yaratanların çevresinde döner dünya,görünmeden döner.Oysa oyuncuların çevresinde döner halk ve şan.”Dünyanın gidişi” böyledir.

*Ruh vardır oyuncuda,ama ruhun vicdanı pek yoktur.O hep,en çok inandırdığı şeye inanır,kendine inandırdığı!Yarın buna inanır,öbür gün başkasına.Keskin gözleri vardır halk gibi ve değişken huyları.

*Senden “evet” ya da “hayır” ister.Yazık,”…yana olma” ile “…karşı olma” arasına mı koymak istiyorsun iskemleni?Bu dediği dedik,bu sıkıcı kişileri kıskanma,ey gerçek tutkunu!Dediği dedik kişinin koluna hiçbir zaman asılmamıştır gerçek.

*Bu pis boğazları öldürmeyecek kadar gururlusun sen.Ama sakın,onların bütün ağılı haksızlarına katlanmak,senin alınyazın olmasın!

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:27 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:
Komşu Sevgisi Üstüne

"KOMŞU SEVGİSİ ÜSTÜNE" Başlığından Notlar

*Komşunuzun çevresine yığılır,onun için güzel şeyler bulursunuz.Ama ben bu “özgeciliğinizin” iç yüzünü bilirim.”Sen,”ben”den eskidir.”Sen” kutsanmıştır ama “ben” daha kutsanmamıştır.Bu yüzden kişi komşusuna sokulur.Kendinize katlanamaz,kendinizi yeterince sevmezsiniz.Şimdi komşunuzu sevgiyle ayartmak,onun yanlışıyla kendinizi süslemek istersiniz.

*Keşke hiçbir yakınınıza,yakınınızın komşusuna katlanmaz olsaydınız.Dostunuzu,dostunuzun taşkın yüreğini kendi kendinizden yaratırdınız o zaman.

*Kendiniz için iyi şeyler söylemek istediniz mi,tanık çağırırsınız ve onu,sizin için iyi şeyler düşünmeye ayarttınız mı,siz de kendiniz için iyi şeyler düşünürsünüz.

*Kimi komşusuna,kendisini aradığı için gider;kimi de kendisini yitirmek istediğinden.Kendinizi kötü sevmeniz,yalnızlığı size zindan eder.

*Kişi,taşkın yüreklerce sevilmeyi istiyorsa,sünger olmayı öğrenmelidir.

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:27 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:
Yaratıcının Yolu Üstüne

"YARATICININ YOLU ÜSTÜNE" Başlığından Notlar

*”Özgür” mü diyorsun kendine?Egemen düşünceni işitmek isterim ben senin,boyunduruktan kurtulduğunu değil.Sen,boyunduruktan kurtulmaya yetkili bir kişi misin ki?Nice kimseler,uşaklıklarını atarken,son değerlerini de atmış oldular.
“Ne” den özgür?Zerdüşt’e ne bundan!Sözlerin apaçık söylemeli bana:”Neye özgür?”Kendi kötünle kendi iyini kendine sağlayabilir misin?Kendi istemini,bir yasa olarak kendi üstüne asabilir misin?Kendi kendinin yargıcı olabilir misin,kendi yasanın öç alıcısı?
Korkunçtur,kendi yasanın yargıcı ve öç alıcısıyla yalnız kalmak.Yıldız,işte böyle fırlatılır ıssız uzaya,yalnızlığın buzlu soluğuna.

*Nice kimseleri,senin için başka türlü düşünmeye zorlarsın.Bunu yanına koymazlar senin.Onlara yaklaştın ama geçip gittin.Hiç bağışlamazlar bunu!Onların üstüne ve ötesine geçersin.Ama yükseldikçe,kıskançlığın gözü daha küçük görür seni.Fakat uçandan nefret edilir en çok.”Bana karşı nasıl doğru olabilirsiniz!” demelisin sen,”Ben kendi payıma,sizin haksızlığınızı seçtim.”Onlar haksızlık ve çamur atarlar yalnıza.Ama böyledir diye kardeşim,yıldız olmak istersen,daha az ışık saçmamalısın onlara!

*Sevginle git yalnızlığına,kardeşim,yaratmanla git.Doğruluk,ancak daha sonra topallar ardın sıra senin.

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:30 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:

"DAĞ BAŞINDAKİ AĞAÇ ÜSTÜNE" Başlığından Notlar

*İnsan ağaca benzer.Ne denli yükseğe ve ışığa çıkmak isterse,o denli yaman kök salar yere,aşağılara,karanlığa,derinliğe,kötülüğe.

*Yüreğim parçalanıyor.İçinde bulunduğun tehlikeleri,sözlerinden daha iyi anlatıyor bana gözlerin.Sen,daha özgür değilsin,özgürlüğü daha arıyorsun.

*Sen benim gözümde,özgürlüğü düşünen bir mahpussun daha.Ah,kurnaz ama aldatıcı,kötü olur gönül,bu türlü mahpuslarda.Ve özgürleşen ruh bile kendini arıtmak zorundadır daha.İçinde daha pek çok zindan ve küf vardır;gözünün arınması gerektir daha.Evet,içinde bulunduğun tehlikeyi biliyorum.Fakat sevgim ve umudum hakkı için yalvarırım sana;sevginden ve umudundan yüz çevirme!

*İçindeki kahramanlardan yüz çevirme!En yüksek umudunu kutsal tut!

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:16 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:

"YAŞLI VE GENÇ KADINLAR ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Yiğitlik olsun sevginizde!Sevginizle yürümelisiniz korku salanın üstüne!
*Erkeğin mutluluğu “istiyorum”,kadının mutluluğu “istiyor”.

"ENGEREK SOKMASI ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Yalnıza haksızlık etmekten sakının.Yalnız nasıl unutur?Acısını nasıl çıkarır?Bir derin kuyuya benzer yalnız.Taş atmak kolaydır içine.Ama bu taş dibe inerse,deyin bana,kim çıkarabilir?
Yalnızı incitmekten sakının!Ama incitecek olursanız,eh,artık öldürün de!

"ÇOCUK VE EVLİLİK ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Kendinizden öte seveceksiniz bir gün!Onun için önce sevmeyi öğrenin.Sevginizin acı kadehini işte bu yüzden içmek zorunda kaldınız.En iyi sevginin kadehinde bile acılık vardır.

"BİNBİR EREK ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Bir ulusun iyi saydığı pek çok şeyi,başka bir ulus,utanç ve düşüklük sayıyordu,böyle gördüm ben.Burada kötü denen pek çok şeyin,erguvani onurlarla süslendiğini gördüm başka yerde.
*Değerlendirmek,yaratmaktır!Ancak değerlendirmeyle var olur değer.Değerlendirme olmasaydı,varlık,içi boş bir kabuğa dönerdi.
*İnsanlığın daha ereği yoksa,yok değil midir daha insanlığın kendisi de?

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:18 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:

"GÖNÜLLÜ ÖLÜM ÜSTÜNE" Başlığından Notlar

*Çokları pek geç,kimi de pek erken ölür.Elbette,hiçbir zaman vaktinde yaşamayan,nasıl vaktinde ölsün?

*Dişsiz bir ağzın her gerçeğe hakkı yoktur artık.Ve her kim ün kazanmak isterse,sırasında bırakmalı onuru,vaktinde ayrılma denen o güç sanata çalışmalı.

*Kiminde yürek,kimindeyse ruh kocar ilkin.Kimi de gençliğinde kocamıştır.Ama geç gençleşen,uzun süre genç kalır.

*Kimileri hiç tatlanmaz,yazdan çürürler.Onları dallarında tutan ödleklikleridir.Pek fazla kişi yaşıyor,pek fazla kalıyor dalında.Hani bir fırtına gelse de bütün bu çürümüşlüğü,bu kurt yenikliğini sökse ağaçtan!

*Ham olur gencin sevgisi,ham olur insana ve yeryüzüne duyduğu nefret de.Gönlünün ve ruhunun kanatları bağlı ve ağırdır daha.Fakat olgun adamda,gençten daha fazla çocukluk,daha az kara düşünce vardır.Daha iyi anlar hayatı ve ölümü.

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:18 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:

"ARMAĞAN EDEN ERDEM ÜSTÜNE" Başlığından Notlar

*Bütün nesneleri kendinize,içinize dolmaya zorluyorsunuz;çeşmenizden,sevginizin armağanları olarak yeniden aksınlar diye.Gerçekten,böyle armağan eden sevgi,bütün değerlerin hırsızı olmalıdır.Ama ben sağlam ve kutlu derim böylesi bencilliğe.

*Söyleyin bana,kardeşlerim,bizce kötü ve en kötü nedir?Yozlaşma,değil mi?Ve armağan eden gönlün olmadığı yerde,hep yozlaşmadan kuşkulanırız.Yükselen bir yoldur bizimki,türden üst türe doğru.Fakat “Her şey benim için!” diyen duygu,ürperme verir bize.

*Ruhunuzun simgelerle konuşmak istediği her saati kollayın,kardeşlerim;oradadır erdeminizin kaynağı.Yükselir o zaman gövdeniz,dirilir.Sevinciyle kendinden geçirir ruhu.O da böylece,yaratan,değerlendiren,seven her şeyin yardımcısı olur.

*Hoş şeyleri,yumuşak döşeği hor gördüğünüzde,döşeğinizi yumuşak yüreklilerden yeterince uzağa serdiğinizde;oradadır erdeminizin kaynağı.

*Ah,bizde pek çok bilgisizlik ve yanılgı gövdeleşmiştir!Binlerce yılın yalnız usu değil,çılgınlığı da kopar bizim içimizde.Tehlikelidir mirasçı olmak.

*Gören kişide bütün içgüdüler kutsallaşırlar;yükselen kişide,can sevinçli olur.

*Bilgi eri,düşmanlarını sevebilmekle kalmamalı,dostlarından da nefret edebilmeli.

*Kişi,salt bir öğrenci olarak kalırsa,öğretmenine borcunu iyi ödememiş sayılır.

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:19 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:

"ÜÇ DEĞİŞİM ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Kendine özgürlük yaratmak,ödeve bile kutsal bir ‘hayır’ çekmek…Yeni değerlere hak kazanmak,-dayanıklı ve saygılı bir ruh için en korkunç iştir bu.

"ERDEM KÜRSÜLERİ ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Günde on kez alt etmelisin kendini.Bu,iyi bir yorgunluk verir ve canın afyonudur.On kez yine barışmalısın kendinle;çünkü alt etme acıdır,kötü uyur barışmayan.

"GÖVDEYİ HOR GÖRENLER ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Düşüncelerinin,duygularının gerisinde,kardeşim,zorlu bir hakan,bilinmeyen bir bilge vardır;ona ‘kendi’ denir.

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:19 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:

"SEVİNÇLER VE TUTKULAR ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Bu benim iyimdir,budur sevdiğim,böyle hoşuma gidiyor o,ancak öyle istiyorum iyiyi.Tanrı yasası olarak istemiyorum onu,insan buyruğu ya da gereği olarak istemiyorum onu.O,benim için,yer ötesi ülkeler ve cennetler yolunun işareti olmayacaktır.
*Tutkuların vardı bir zaman,onlara kötü derdin.Oysa yalnız erdemlerin var şimdi.Bunlar,senin tutkularından ürediler.
*Ağılarından kaynattın kendi iksirini sen;ineğini,derdi sağdın,memesinin tatlı sütünü içiyorsun şimdi.Ve senden artık kötülük doğmaz.

"SOLGUN SUÇLU ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Artık kendini hep bir eylemin yapıcısı olarak görüyordu.Delilik derim buna.Kural dışı,onda kural oldu çıktı.Bir çizgi tavuğu büyüler;onun indirdiği vuruş da zavallı usunu büyüledi.Eylemden sonra çılgınlık derim buna.
*İşte,suçu yine kurşun gibi üzerinde,zavallı usu yine öyle uyumuş,öyle inmeli,öyle ağır.Başını bir sallayabilse,yükü düşüverecek üzerinden.Fakat bu başı kim sallayabilir ki?
*Evet,deliliklerine gerçek ya da bağlılık ya da doğruluk denseydi keşke.Oysa onların erdemi çok yaşamak,acınacak bir rahatlık içinde yaşamak içindir.

(En son düzenleme: 02.09.2015, 00:20 çคқıʟ-τคşı.)
Beğenenler:
Alıntı Paylaş
Durumu :
çคқıʟ-τคşı
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dusunceli
İsmi:

"OKUMA YAZMA ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Siz yükselmek isteyince,yukarı bakarsınız.Bense aşağı bakarım,çünkü yükselmişim.
*Öyle geliyor ki,mutluluğu en iyi bilenler,kelebekler,sabun köpükleri ve insanlar arasında bunlar gibi olanlardır.
*Öfkeyle değil,gülmeyle öldürür kişi.Haydi öldürelim ağırlığın ruhunu!

"ÖLÜM VAİZLERİ ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Hepiniz,ey çetin çalışmayı ve hızlıyı,yeniyi ve yabancıyı sevenler,pek katlanamıyorsunuz kendinize.Çalışkanlığınız kaçıştır,kendinizi unutma istemidir.

"DOST ÜSTÜNE" Başlığından Notlar
*Başkalarına inancımız,kendimizde neye inanmak istediğimizi açığa vurur.
*Sevgimizle sadece kıskançlığı aşmak isteriz.
*Duru hava,yalnızlık,ekmek ve ilaç mısın dostuna sen!Nice kimseler,kendi zincirlerini çözemezler de dostlarının kurtarıcısı olurlar.

Beğenenler:
Alıntı Paylaş

Konuyu Okuyanlar:   1 Ziyaretçi

♫ Müzik, Sohbet ve Forum Birarada ♫
Türkçe Çeviri: MyBBTürkiye, Üretici: MyBB, © 2002-2021 MyBB Group, MyBB Destek: ....